vyskumny ustav, výskumný ústav

-
-
-

Výskumný ústav papiera a celulózy,a.s. /VÚPC,a.s./

Výskumný ústav papiera a celulózy (VÚPC) Bratislava bol založený v roku 1947 s hlavným cieľom podporovať rozvoj drevospracujúceho a celulózo-papierenského priemyslu. Ústav sa podieľal na príprave a realizácii rozvojových akcií celulózo-papierenského priemyslu. Zameral sa na technologický výskum a vývoj a priemyselné využitie, na technickú pomoc celulózkam, papierňam a spracovateľským závodom, na zvyšovanie kvalifikácie papierenských odborníkov a na vyhľadávanie a šírenie odborných a ekonomických informácií. Od roku 2003 bol Štátny drevársky výskumný ústav pripojený k VÚPC (dnes ako divízia Slovenský drevársky výskumný ústav - SDVÚ) s výskumnou činnosťou v oblasti kaskádového využitia drevnej hmoty a recyklácie výrobkov z dreva po ukončení používania, optimalizácia výroby biodegradovateľných veľkorozmerných materiálov, izolačných materiálov a nových kombinovaných materiálov na báze dreva.

Hlavné výskumné aktivity sú zamerané na:

Optimalizáciu procesov spracovania dreva a výroby celulózy a papiera pomocou AI (neurónové siete),

Minimalizáciu spotreby energie pomocou metódy integrácie procesov (PinchTechnology),

Aplikáciu špeciálneho patentovaného „Rekuperačného zariadenia na báze špirály s integráciou odvádzania kondenzátu U trubicou“ – VÚPC patent č. 288838 na využitie odpadového tepla s nízkym potenciálom z energeticky najnáročnejších procesov,

Debottlenecking – odstraňovanie úzkych miest vo výrobnej technológii

Špeciálne papiere s multifunkčnými vlastnosťami 

Špeciálne filtre na čistenie vzduchu na báze nanofibrilovanej celulózy a nanocelulózy s antiseptickým účinkom proti kvapôčkovým enterovírusom

Špeciálne produkty na báze nanofibrilovanej celulózy a nanocelulózy

Biologicky odbúrateľný obalový papier a lepenku s vysokou povrchovou bariérou

Inteligentné obaly 

Biopalivá druhej generácie na báze celulózy a hemicelulóz

Optimalizácia recyklácie produktov na báze dreva a papiera

V období rokov 2020-2023 boli laboratóriá v VÚPC plne modernizované v nových priestoroch novovybudovaného Centra excelentnostiLignoSilva s ohľadom na vytvorenie komplexných materiálových, technologických a informačných tokov v lesníctve a v drevospracujúcom a celulózovo-papierenskom priemysle. Súčasný koncept infraštruktúry pozostáva z 11 analytických a technologických laboratórií a 2 nových poloprevádzkových technologických skúšobných hál vybavených linkou na testovanie technológie výroby papiera a kartónu a povrchovej úpravy. Univerzálny poloprevádzkový papierenský stroj VÚPC s 3 nátokovými skriňami a integrovaným glejacím lisom, poloprevádzkový natierací a kašírovací stroj, superkalander a ďalšie špeciálne zariadenia na povrchovú úpravu papiera a lepenky sú unikátne zariadenia na implementáciu výsledkov výskumu do praxe. Modernizácia bola financovaná v rámci projektu HORIZONT 2020 - Výstavby Centra excelentnosti lesníctva, drevospracujúceho a celulózo-papierenského priemyslu LignoSilva, spolufinancovaného Európskou úniou. Ďalší rozvoj infraštruktúry sa realizuje v rámci projektu Upgrade Centra excelentnostiLignoSilva, ktorý bol schválený v rámci výzvy HORIZON EUROPE – WIDERA na modernizáciu existujúcich centier excelentnosti v krajinách Strednej a Východnej Európy prostredníctvom strategických partnerstiev s poprednými inštitúciami v rámci akcie Teamingfor excellence - pre konzorcium inštitútov NLC, Fraunhoferov inštitút z Nemecka a VÚPC. Výskumný ústav a jeho zamestnanci boli ocenení mnohými domácimi a medzinárodnými oceneniami za najvýznamnejšie výsledky výskumu. Významným zdrojom informácií je spolupráca s medzinárodnými asociáciami a spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú spracovaním drevnej hmoty a výrobou vlákien a papiera ako CEPI (združenie európskeho celulózo-papierenského priemyslu), TAPPI (organizácia zaoberajúca sa celulózovo-papierenským priemyslom v USA), RISI (významné informácie pre drevospracujúci priemysel – Belgicko, Brusel), SPPC (Společnosťprůmyslupapíru a celulózy – spoločná organizácia orientujúca sa na technický rozvoj celulózo-papierenského priemyslu - Česká a Slovenská republika). Členstvom v týchto organizáciách PPRI získava unikátne informácie o najnovších trendoch, technológiách, štatistikách, prehľadoch vedeckých podujatí a pod. Výskumný ústav vydáva indexovaný vedecký časopis WoodResearch, ktorý je jedným z najstarších svojho druhu na svete. PPRI spravuje štatistiku celulózo-papierenského priemyslu na Slovensku a je priľahlým úradom pre celulózový a papierenský priemysel pre európsky zber údajov.

Konkurencieschopnosť priemyselných partnerských podnikov VÚPC je najlepším dôkazom efektívnosti našich výskumných aktivít.

 

Bohatú históriu Výskumného ústavu papiera a celulózy, a.s. potvrdzuje okrem iného nižšie zobrazená historická listina  z 27.9.1947 hovoriaca o: "položení základného kameňa výskumného ústavu v budove Československého výskumného ústavu drevárskeho".

Zakladacia listina 1947

Položenie základného kameňa

Budova VUPC a.s. rok 2015

Budova VUPC a.s. rok 2015

 

Súčasné sídlo VÚPC a.s. od roku 2016